Wednesday, 10 April 2013

PROBLEMY W BLISKICH RELACJACH
PROBLEMY W BLISKICH RELACJACH

Często w bliskich związkach próbujemy zaspokoić potrzeby, które nie zostały prawidłowo spełnione w relacjach z rodzicami. 

Osoby z DDA, które miały trudne dzieciństwo często nieświadomie zakładają, że partner bądź partnerka zaspokoi ich potrzeby. Często  mają  podświadomą nadzieję, że partner stanie się zastępczym rodzicem i uleczy głębokie rany. Również podświadomie szukają uzdrowienia i wynagrodzenia krzywd z dzieciństwa. Osoby z DDA mają nadzieję na to, że w końcu ktoś się o nie naprawdę zatroszczy, bezwarunkowo pokocha i ukoi wewnętrzny ból. Przez to, że tak długo nosiły w sobie trudne uczucia, teraz chciałyby w końcu móc kochać i poczuć się kochane. Takie oczekiwania mogą być nadmiarowe niczym studnia bez dna. Bez względu na to jak silną miłością zostaną obdarzone  osoby z DDA i tak może się im wydawać, że  to za mało.  Nadmierne oczekiwania są często ‘posagiem’ z dzieciństwa, który każdy z nas wnosi do bliskich relacji. Często są to oczekiwania nierealistyczne, ponieważ partner nie jest w stanie stać się idealnym rodzicem, sam mając swoje wady, potrzeby i oczekiwania.

Ludzie w dużej mierze dobierają się w pary, w oparciu o swoje deficyty. Ona poszukuje w nim tego, czego jej brakuje. On podobnie. Robią to często nieświadomie. Pojawia się rozczarowanie i frustracja w związku. Odzywa się zranione wewnetrzne dziecko.

Głód miłości i akceptacji jest tak silny, że trudno się do niego przyznać nawet przed samym sobą. Trudno również zdać sobie sprawę z tego jak dużo w związkach pojawia się uczuć z dzieciństwa. Często są to skojarzenia, schematy reagowania, które nie pozwalają na funkcjonowanie z pozycji osoby dorosłej  samoświadomej i akceptującej siebie. Raczej jest to pozycja ‘płaczącego’, krzywdzonego i zagubionego, małego dziecka, które za wszelką cenę chce być kochane. Jednak nie mając właściwych wzorców zdrowej miłości w dzieciństwie jest to bardzo trudne.

Relacje z innymi ludzmi są naszym lustrem. Jeśli to lustro jest życzliwe, gotowe do konstruktywnej informacji zwrotnej dla dobra osoby, która się w nim przegląda można dowiedzieć się sporo o sobie. Taki wgląd pozwala nawet dotrzeć do źródeł naszych problemów w relacjach. 

To właśnie grupa terapeutyczna DDA może być takim lustrem.


Grupa DDA Dublin, 2013

No comments:

Post a Comment