Friday, 31 May 2013

DDA - podobni, a jednak inni


Losy Dorosłych Dzieci Alkoholików nie układają się w jeden wzór i chociaż istnieje pojęcie syndromu DDA, to jednak każda osoba ma swój unikalny zestaw doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego. 

Różne style picia rodzica lub czasami obojga rodziców, czas trwania uzależnienia, kolejność urodzenia czy też obecność źródeł wsparcia poza rodziną, powodują u DDA różny odbiór swojej sytuacji i w konsekwencji uruchamianie różnych sposobów przystosowania się. Walka o przetrwanie, jaką prowadzą dzieci alkoholików, wymaga od nich wielu specyficznych umiejętności. W atmosferze cierpienia, nieprzewidywalności, przemocy i ukrywania prawdy tworzą się u nich sztywne schematy zachowań, negatywne przekonania na własny temat. Takie dzieciństwo z reguły podcina skrzydła¸ trzeba zwykle wielu lat pracy, by odzyskać równowagę emocjonalną i zacząć tworzyć własne, zdrowe życie. Wpływ alkoholizmu jest znaczący, DDA niemal w każdej dziedzinie życia czują się okaleczeni, wyobcowani, nie na miejscu. 


Jednak bycie DDA to nie wyrok. Osoby mają szansę na stworzenie udanych związków, wybranie dla siebie satysfakcjonującej pracy, otoczenie się kręgiem znajomych i przyjaciół, realizację planów i marzeń, przerwania dotychczasowego cierpienia, wyrwania się z patologicznego środowiska i sięgnięcia po spokój, równowagę. 

Refleksja nad przeszłością, pragnienia i potrzeby, czy też oczekiwania otoczenia, powoduje chęć do rozwoju i odbudowania siebie. Wszystko to pod warunkiem jednak, że najpierw uda im się „wyzdrowieć”, odkryć bolesną przeszłość i jej konsekwencje i nadrobić straty wynikające z wychowania się w rodzinie alkoholowej.


Grupa DDA Dublin, 2013

No comments:

Post a Comment